The Board

M H Templeman (66) - Chairman

Chairman of the Nominations Committee

Appointed to the Board in March 2002 and became Chairman in October 2005. He stepped down as Director General of the Institute of Directors in September 2011 and was formerly Group Marketing Director of Whitbread and Managing Director of the Whitbread Beer Company, where he was responsible for developing Stella Artois into the leading premium lager in the UK. In 2001 he took up a variety of directorships and consultancy roles. He is currently a Non-Executive Director of the Rugby Football Union, Aspria Holdings BV and Fairgrove Partners Limited.

J B Neame DL (50) - Chief Executive

Pension Trustee

Joined the Company in 1991. Was Company Secretary until July 1994 and Tied Trade Director until 1999 when he was appointed Managing Director; he was appointed Chief Executive in 2003. He is a Barrister-at-law and was a Management Consultant with the COBA Group from 1987 to 1991. He is a Non-Executive Director of the St Austell Brewery Company Ltd and a Trustee of the Leeds Castle Foundation. He is Chairman of the British Beer and Pub Association. 

M J Rider (38) - Finance & IT Director

Appointed to the Board in February 2012. He joined the Company from J Sainsbury plc, where he was Head of Finance, Food, from 2008. He joined Sainsbury’s in 2001 and held a number of senior finance roles, including Head of Financial Planning and Corporate Finance and Group Financial Controller. Prior to joining Sainsbury’s he qualified as a Chartered Accountant with PricewaterhouseCoopers (UK). He is a Fellow of the Institute of Chartered Accountants.

G H A Barnes (60) -
Property & Services Director

Joined the Company in 1978. He is a chartered surveyor and was appointed to the Board in January 2001. Became Property and Services Director with effect from July 2014. He is also a Director of the Institute of Licensing and Director of the Pub Regulatory Board.

N J Bunting (47) - Retail & Tenanted Operations Director

Joined the Company in 1993. He has held various management positions including operations manager for Tenanted pubs from 2001 to 2003 as well as retail pubs operations manager from 2003. He was appointed to the Board in August 2005 and became Retail and Tenanted Operations Director with effect from July 2014. He is a Non-Executive Director of Davy & Co Ltd, Chairman of the Independent Family Brewers of Britain Operations Group and a Director of Visit Kent.
 

G R Craig (43) - Brewing & Brands Director

Joined the Company in May 2006 and was appointed to the Board in July 2006. He was previously at PepsiCo for 12 years, latterly as Convenience Director. Became Brewing and Brands Director with effect from January 2014.

O W A Barnes (63) - Non-Executive Director

Chairman of the Remuneration Committee

Appointed to the Board in October 2005. He was a partner and consultant to City solicitors Travers Smith for over 30 years until his retirement in 2012 and sat on the Company Law Committee of the Law Society for over 12 years.

J H Leigh-Pemberton CVO (57) -
Non-Executive Director

Chairman of the Audit Committee

Appointed to the Board in September 2004. He is Executive Chairman of UK Financial Investments Ltd.  He was previously Chief Executive of Credit Suisse UK and a Non-Executive Director of RIT Capital Partners plc.  

W J Brett (49) - Non-Executive Director

Appointed to the Board on 12 September 2013 on the retirement of Mr R L Nicol. He is Executive Chairman of Robert Brett & Sons Ltd and Chairman of the Mineral Products Association.

R H B Neame, CBE DL DCL (80) - President

Chairman of the Pension Trustees

Joined the Company in 1956 and was appointed to the Board in 1957. Was appointed Executive Chairman in 1971 and served in this role until October 2005. He retired from the Board in June 2006. He is the Company’s first President and is Chairman of the trustees of the Shepherd Neame Company Retirement Account. In July 2008 he received an Honorary Doctorate in Civil Law at the University of Kent and in 2010 he was appointed an Honorary Alderman by Kent County Council in recognition of his service to the County Council and the people of Kent.

R N Duncan (58) - Company Secretary

Joined the Company in 1975 and was appointed as Company Secretary in December 2013, in addition to his role as Head of HR. He has held various management positions within the Company and is a Fellow of the Chartered Institute of Personnel and Development and a Member of the Institute of Brewing and Distilling.